ɫֱ

Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

Published: 28.04.2025

Pomáhejte s námi a přispějte tam, kde je to opravdu potřeba. Zapojením do materiální sbírky můžete podpořit tři neziskové organizace: Fond ohrožených dětí, Oblastní charitu Pardubice a Remobil.

Kdy: 13. května 2025 od 10:00 do 14:00 hodin

Kde: Před hlavním vchodem do budovy Dopravní fakulty Jana Pernera (DB)

Čím vším můžete přispět?

pro FOND OHROŽENÝCH DĚTÍ

  • Oblečení – od věku 3 let až do velkých velikostí (XL)
  • Obuv – od věku 3 let až po velké velikosti
  • Hygienické potřeby – prací gely, aviváže, dezinfekce na prádlo, mýdlo, sprchové gely, šampony, kondicionéry, toaletní papíry, kapesníky, vlhčené ubrousky, savo, zubní pasty, deodoranty, atd.
  • Potraviny – mléko, olej, rýže, těstoviny, čočka, mouky, konzervy, koření, cereálie, šťávy, kečup, balené vody, džusy 
  • Další potřebné věci – cestovní tašky, kufry, navlékací korálky, drobnosti pro děti (gumičky, sponky, čelenky, prstýnky, sluneční brýle apod.)

pro OBLASTNÍ CHARITU PARDUBICE

  • Školní potřeby - tempery, kružítka, sešity, kufříky (pro děti do první třídy), obaly na sešity, lahvičky a boxy na svačiny, mazací tabulky, desky malé a velké, penály, tornáda, piloty, obyčejné tužky, věci na tělesnou výchovu, sportovní batohy, gioconda, progresa, ubrusy na výtvarnou výchovu, barevné papíry, kelímky na namáčení štětců, menší hračky, atd-

pro REMOBIL

  • staré a nepotřebné mobilní telefony, nabíječky (z každého odevzdaného mobilu půjde 10 Kč na charitativní účely Jedličkově ústavu a školám)

Více o zapojených neziskových organizacích a jejich sbírkách

V případě dotazů se obracejte na Janu Křemenákovou (jana.kremenakova@upce.cz), oddělení HR Award

Published: 25.04.2025

Za přínos k rozvoji historických a chemických věd předal v pátek 25. dubna rektor Univerzity Pardubice prof. Libor Čapek prestižní vědecké ocenění dvěma známým vědeckým osobnostem. Čestné doktoráty převzali historik raného novověku a 19. století prof. Karl Vocelka a expert na materiálové vědy prof. Himanshu Jain.

„Obě osobnosti dlouhodobě spolupracují s Univerzitou Pardubice a významně přispěly k rozvoji klíčových vědeckých oborů na našich fakultách. Udělením titulu doctor honoris causa oceňujeme nejen jejich mimořádné zásluhy ve výzkumu a vědecko-výzkumné a tvůrčí činnosti, přínos k rozvoji Fakulty filozofické a Fakulty chemicko-technologické, ale také jejich zásluhy o zvýšení prestiže celé naší univerzity,“ uvedl rektor Univerzity Pardubice prof. Libor Čapek.

Mimořádná akce přivítala v Aule Arnošta z Pardubic také významné hosty, mezi kterými byli představitelé samospráv, rektoři českých vysokých škol, členové Vědecké rady Univerzity Pardubice a Správní rady Univerzity Pardubice a zástupci partnerů univerzity. 

Více o oceněných osobnostech:

Prof. Dr. Himanshu Jain - Doctor Honoris Causa Univerzity Pardubice za mimořádný přínos k rozvoji vědy a výzkumu v oblasti materiálových věd.

Prof. Dr. Jain je absolventem Banaras Hindu University ve Váránasí a Indian Institute of Technology v indickém Kánpuru. Doktorát získal na Columbia University v New Yorku. Působil jako vědecký pracovník v Brookhavenské národní laboratoři a na různých pozicích na Lehigh University v Bethlehemu v Pensylvánii. Byl zakládajícím ředitelem Mezinárodního materiálového ústavu pro novou funkcionalitu skelných materiálů (IMI-NFG) při National Science Foundation a Institutu pro funkční materiály a zařízení (I-FMD) na Lehigh University. V současnosti zastává pozici T. L. Diamond Distinguished Chair Professor of Engineering and Applied Science a Professor of Materials Science and Engineering na Lehigh University v Bethlehemu v Pensylvánii, USA. 

Prof. Dr. Jain je držitelem 12 patentů a publikoval více než 420 vědeckých prací v oblasti základního i aplikovaného výzkumu skelných materiálů. Jeho h-index je 60. Je rovněž editorem 10 knih z téhož oboru. Jeho práce byla oceněna řadou cen. Patří mezi ně zejména Zachariasenova cena za vynikající výzkum v oblasti skelných materiálů, Cena Otto Schotta nejprestižnějšího mezinárodní ocenění v oblasti vědy o skle a Cena N. F. Motta, uznání za vysokou kvalitu vědecké práce v oblasti vědy o skle. Přednášel a prováděl výzkum také na Univerzitě v Cambridge nebo na Univerzitě v Aberdeenu, UK. 

Prof. Jain již 25 let spolupracuje s Fakultou chemicko-technologickou Univerzity Pardubice v oblasti chalkogenidových skel a jejich aplikací ve foto- a nanolitografii, fotonice a senzorice. Od roku 2017 působí jako člen mezinárodního poradního výboru Centra materiálů a nanotechnologií (CEMNAT) Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, které je od roku 2016 součástí Cestovní mapy velkých výzkumných infrastruktur ČR. Od roku 2020 je také členem Mezinárodní vědecké rady Univerzity Pardubice, poradního orgánu rektora, zejména v oblasti vědeckého výzkumu, vývoje, inovací a další tvůrčí činnosti.

a. o. Univ. Prof. Dr. Karl Vocelka - Doctor honoris causa Univerzity Pardubice za mimořádný přínos k poznání dějin raného novověku a 19. století ve střední Evropě a za podporu a spolupráci s Univerzitou Pardubice.

Emeritní profesor Univerzity ve Vídni a historik raného novověku a 19. století Karl Vocelka se zásadním způsobem zasloužil o rozvoj mezinárodního výzkumu dějin rakouské habsburské monarchie v 16. až 19. století. 

Prof. Vocelka pochází z rodiny s českými kořeny z Plzeňska, ale většinu svého profesního života spojil s Univerzitou ve Vídni, kde vystudoval dějiny a germanistiku, získal doktorát a habilitaci. Působil také jako ředitel Institutu für Geschichte (2000-2004, 2007-2012) a několik let strávil na Standfordské univerzitě v USA. Vytvořil rozsáhlé vědecké dílo z kulturních dějin čítající autorství či podíl na autorství u téměř 60 knih, autorství více než 220 článků v odborných časopisech a kapitol, napsal přibližně 300 recenzí či zorganizoval 14 výstav. Je autorem mnoha kvalitních monografií především z dějin raného novověku a 19. století. Nejznámější jsou jeho díla o Rudolfovi II., o Františku Josefovi I. a jeho manželce či o rodu Habsburků. Některé z prací vyšly i v češtině. V posledních 15 letech publikoval řadu prací a dva historické romány společně se svou manželkou Michaelou Vocelka. 

Je držitelem Čestného vyznamenání za zásluhy o zemi Vídeň a byl oceněn Akademií věd České republiky udělením medaile Františka Palackého. Stal se prvním prezidentem privátního Ústavu pro výzkum raného novověku ve Vídni, který začal vydávat časopis üԱܳ𾱳-Դڴ, dnes jeden z nejprestižnějších časopisů v oboru. Podílí se na práci redakčních rad v různých středoevropských časopisech, včetně tří českých – jde o Časopis Matice moravské, Folia Historica Bohemica a Pražský sborník historický. Pravidelně přednáší v zahraničí a často zajíždí na americké univerzity. Díky prof. Karlu Vocelkovi je součástí knihovny UPCE značná část jeho léta budované několikajazyčné knihovny, která obsahuje asi 4 000 svazků knih a časopisů.

 

Published: 24.04.2025

Srdečně zveme všechny zaměstnance UPCE na workshop Hranice: Jak si je nastavit a udržet v různých situacích.

ձí: 19. května 2025, od 13:00 do 16:00 hodin

íٴ: budova VO (Titan), místnost 01009

Lektorka: PhDr. Jitka Hloušková, Ph.D.

Je pro vás těžké vymezit se vůči svému okolí? Stává se vám, že překračujete svoje hranice? Opakovaně se dostáváte do situací, kdy nedokážete říct ne? A podle čeho vůbec můžete poznat okamžik, kdy je potřeba jasně si stanovit hranice? Na tomto prakticky zaměřeném workshopu získáte odpovědi nejen na tyto otázky.

Workshop povede PhDr. Jitka Hloušková, Ph.D., koučka a mentorka, držitelka mezinárodní akreditace EIA Practitioner a členka Evropské rady pro mentoring a koučink. Dlouhodobě se věnuje oblasti vzdělávání a také se zabývá psaním.

V případě zájmu se můžete přihlásit prostřednictvím  přes VEMA.

Těšíme se na Vaši účast!

Případné dotazy směřujte na Ing. Janu Křemenákovou (jana.kremenakova@upce.cz

Published: 23.04.2025

Efektivní záchrana a evakuace studentů, kteří jsou ohroženi požárem a zplodinami požáru. To bylo téma středečního taktického cvičení na Univerzitě Pardubice. Cílem cvičení bylo ověření spolupráce zaměstnanců školy s hasiči a orientace hasičů v neznámém a zakouřeném prostředí.

Po 10 hodině se ve středu ozvalo celou budovou varování v češtině a v angličtině, které signalizovalo požár a stovky studentů i zaměstnanců opouštěly výškovou budovu v kampusu. Po evakuaci sledovaly příjezd několika hasičských záchranných složek, které pomocí žebříku zachraňovaly zraněného. 

Podle scénáře cvičení měl totiž požár vypuknout v počítačové učebně ve 4. podlaží. Zkrat v prodlužovacím kabelu ho roztavil a nastal požár. Požární čidlo v místnosti mělo sepnout a spustit na recepci poplach. Poté už vše probíhalo podle všech nastavených předpisů. Univerzita Pardubice se touto mimořádnou akcí rozhodla prověřit, jak je sama připravena na podobné situace a zda dokáže i správně spolupracovat s hasiči.

Univerzita děkuje všem za trpělivost a pochopení. 

Published: 22.04.2025

Ombudsmanka UPCE zve všechny studující na workshop Jak nevypustit duši na VŠ, který spolupořádá s organizací Nevypusť duši.

Workshop se zaměří na obtíže, se kterými se vysokoškoláci a vysokoškolačky během studia běžně potýkají, od stresu až po pocity méněcennosti a syndrom vyhoření. 

Kdy: 22. 4. 2025 od 15.00 do 17.00 

Kde: ve velké zasedací místnosti ve 4. patře budovy rektorátu

Co se dozvíte:

  • jak pečovat o své duševní zdraví
  • jak si zorganizovat čas
  • jak najít rovnováhu mezi školou a volným časem 
  • jak nakládat se stresem a tlakem okolí. 

Lektorky: Eliška Horáková a Anna Dejneka

K účasti na workshopu je nutné se registrovat na adrese ombuds@upce.cz.

Published: 22.04.2025

áí

o konání

19. zasedání Akademického senátu Univerzity Pardubice

ve funkčním období 2023–2026,

které se uskuteční v í ڴǰě v úterý 29. dubna 2025 od 14:00 hodin

v zasedací místnosti rektorátu, Studentská 95 (4.NP)

Program zasedání:

  1. Jmenování skrutátorů zasedání.
  2. Schválení programu zasedání a Pravidel pro í zasedání Akademického senátu Univerzity Pardubice. 
  3. Seznámení s výsledky doplňovacích voleb do Akademického senátu Univerzity Pardubice.
  4. Informace o činnosti předsednictva Akademického senátu Univerzity Pardubice.
  5. Návrh rozpočtu Univerzity Pardubice na rok 2025.
  6. Návrh VI. změn Vnitřního mzdového předpisu Univerzity Pardubice.
  7. ůé.

Přílohou pozvánky jsou materiály k bodu č. 5 a 6.

Odkaz na připojení k zasedání: 

V Pardubicích dne 22. dubna 2025                                                        Ing. Petr Bělina, Ph.D.

                                                                                                                  předseda AS UPCE

Published: 16.04.2025

Ve čtvrtek 10. dubna 2025 se na Univerzitě Pardubice uskutečnil pilotní ročník akce Den zdraví, která byla pořádána ve spolupráci mezi Oddělením HR Award a Fakultou zdravotnických studií. Akce nabídla pestrý program zážitkových a vzdělávacích aktivit zaměřených na prevenci a péči o zdraví, které účastníkům poskytly cenné informace a dovednosti.

Jednou z nejžádanějších aktivit programu byl kurz První pomoc zážitkovou formou, ve které si účastníci a účastnice mohli prakticky vyzkoušet zásah ve třech simulovaných krizových situacích, jako je cévní mozková příhoda, infarkt a zástava srdce. Mohli si zde prakticky vyzkoušet, jak vše reálně probíhá pod dohledem odborníků. „Zkusit si opravdu zavolat na 155, provést srdeční masáž a komunikovat s reálnou operátorkou prostřednictvím videohovoru je nesrovnatelně lepší zkušenost než jen teorie,“ řekla účastnice kurzu.

Fyzioterapeutická doporučení pro sedavý způsob života byla dalším důležitým tématem, které si získalo pozornost. Účastníci a účastnice se seznámili s ergonomickými zásadami pro správné sezení u počítače a osvojili si praktické techniky na uvolnění napětí a zlepšení pohody během pracovního dne. Součástí kurzu byly také cvičení zaměřená na prevenci pohybových obtíží, které jsou časté u kancelářských profesí.

Neméně důležitým tématem byla problematika samovyšetření prsu. Účastnice workshopu získaly praktické informace o správné metodě samovyšetření, které může hrát klíčovou roli při včasném odhalení zdravotních problémů. Na modelu a pod odborným vedením si mohly vyzkoušet správný postup. „Myslím, že je stále nutné zdůrazňovat, že se o sebe musíme více starat a pravidelně se hlídat,“ uvedla jedna z účastnic.

Zájem byl i o diagnostiku vlasové pokožky speciální mikrokamerou, kterou prováděla odbornice z kliniky CLINICAL HAIR&HEALTH, a o přednášku o doplňcích stravy, která nabídla velmi jasné a praktické informace o užívání vitamínů a minerálních látek. Účastníci a účastnice se dozvěděli klíčové rady o dávkování a vhodnosti jejich užívání, což jim pomůže lépe se orientovat ve světě doplňků stravy.

Akce se zúčastnilo 105 zaměstnanců a zaměstnankyň a byla pozitivně hodnocena. 

Děkujeme za účast všem zapojeným, jak lektorům, tak účastníkům a těšíme se na viděnou na dalším ročníku.

Published: 14.04.2025

Vážené kolegyně, vážení kolegové, vážené studentky, vážení studenti,

rektor Univerzity Pardubice prof. Ing. Libor Čapek, Ph.D.,
děkan Fakulty chemicko-technologické prof. Ing. Petr Němec, Ph.D.,
a děkan Fakulty filozofické doc. Mgr. Jiří Kubeš, Ph.D.,

si Vás dovolují pozvat na slavnostní akademický obřad spojený s mimořádným zasedáním Vědecké rady Univerzity Pardubice a Vědeckých rad Fakulty chemicko-technologické a Fakulty filozofické, při němž získají titul „doctor honoris causa“ Univerzity Pardubice

Prof. Dr. Himanshu Jain
a. o. Univ. Prof. Dr. Karl Vocelka

Akademický obřad se koná v pátek 25. dubna 2024 od 10:30 hodin v Aule Arnošta z Pardubic v kampusu UPCE.

Obřad bude probíhat v angličtině.

Published: 14.04.2025

Na Univerzitě Pardubice se konalo další setkání naší zahraniční komunity. Oddělení pro mezinárodní vztahy na akci, tentokrát zaměřenou na české velikonoční tradice, pozvalo zahraniční studenty, zaměstnance i jejich rodiny.

"Program zahrnoval prezentaci o velikonočních svátcích a zvycích, kolegové ze zahraničí se dozvěděli o tom, jak a kdy se Velikonoce v Česku slaví, jaké zvyky je provázejí a některé z nich si i s nadšením vyzkoušeli. Společně jsme zdobili velikonoční vejce barevnými vosky a nestačili se divit, jak zruční a kreativní byli i ti, kteří techniku viděli a vyzkoušeli poprvé. Do zdobení se zapojila i pětiletá dcerka našich vědců. Nakonec jsme se pustili do pletení velikonoční pomlázky z vrbových proutků," přiblížila Libuše Cermanová z Oddělení pro mezinárodní vztahy.

Setkání bylo skvělou příležitostí nejen k poznání českých velikonočních tradic, ale také k navázání nových kontaktů a přátelství mezi účastníky akce. Všichni si užili možnost seznámit se s kolegy z jiných fakult a kateder, se kterými by se jindy nepotkali, a sdílet své zážitky v přátelské a uvolněné atmosféře.

Oddělení pro mezinárodní vztahy děkuje všem za příjemné odpoledne a těší se na další setkání, která jistě přispějí k tomu, aby se i zahraniční kolegové na UPCE cítili jako doma.

Published: 11.04.2025

Jedním z desítky Inovátorů roku 2025 se stal prof. Michal Holčapek z Univerzity Pardubice. Ocenění Hospodářských novin převzal na slavnostní akci v Technologickém centru UMPRUM v Praze. 

Michal Holčapek se vždy považoval za klasického akademika, jehož jedinou starostí je dělat špičkovou vědu a publikovat výsledky. Že by si někdy nechal něco patentovat? Na to nepomyslel. Profesor analytické chemie na Univerzitě Pardubice ale musel změnit názor. Jeho vědecká skupina se přes 20 let věnuje zkoumání lipidů (tuků) v krvi. A je v tom hodně dobrá. Výzkum vědci přenesli do sceeningové metody, tedy běžného krevního testu, kdy kvůli porušené rovnováze lipidů v krví odhalí i časná stádia rakoviny slinivky břišní ještě před prvními příznaky. A to s 95procentní úspěšností.

„Vše započalo přípravou podání mého prvního patentu koncem roku 2017,“ říká Holčapek. Metoda je založena na analýze krve více než 150 různých lipidů a statistickém modelu vycházejícím z dat pacientů s rakovinou slinivky břišní a zdravých lidí. Metoda už udělala první kroky z akademického prostředí do byznysového: vyvinula se do spin-ff firmy Lipidica, založené Univerzitou Pardubice a společností FONS JK Group. Nyní se metoda klinicky ověřuje.

Podle Holčapka by se metoda v případě schválení mohla uvést do praxe do dvou let. Tím to ale pro vědeckou skupinu nekončí. Nyní řeší, proč dochází k podobné dysregulaci (nerovnováze) lipidů v krvi i u pacientů s různými typy nádorových onemocnění.

„Kromě toho ještě chceme rozšířit náš stávající test na rakovinu slinivky o dalších devět závažných typů karcinomů, protože z našich předchozích měření víme, že změny koncentrací lipidů jsou podobné, ale nikoliv úplně stejné, pro všechny dosud studované typy rakoviny," dodává Holčapek, držitel ocenění Česká hlava 2024.

Kdo je podle vás nejinovativnější člověk na světě - a proč zrovna on/ona.

První jméno, které mě napadlo po přečtení této otázky, je český velikán Jára Cimrman. Z reálného světa bychom mohli jmenovat spoustu vynikajících vynálezců, kteří svým dílem přispěli k tomu, že dnes považujeme za zcela samozřejmé spoustu technických vymožeností, které před jejich objevy neexistovaly. Dát ale jednomu z nich označení nejinovativnější člověk na světě je něco, co se zdráhám udělat. Ta poznámka s Járou Cimrmanem není tak úplně od věcí, protože v jeho díle jsou zmíněni klíčoví světoví vynálezci, jejich vynálezy ovlivnily naše životy do takové míry, že se o nich učíme na celém světě.

Člověk, který vás v tomto směru nejvíce inspiruje z Česka, a proč zrovna on/ona.

Zkusím zabrousit do historie a jednu zcela mimořádnou osobnost, která žila v našem kraji, bych vybral. Je to myslitel Jan Marek Marci (Ioannes Marcus Marci), který žil v letech 1595-1667, ale dopad jeho inovátorských prací se uplatňuje i po několika stoletích. Byl to o výjimečný učenec s přesahem do tolika různých vědních disciplín, že v dnešní době vysoké specializace už to není možné. Kromě vzdělání v lékařských vědách měl znalosti fyziky, chemie, ovládal až 8 jazyků a publikoval průkopnické práce v oblasti astronomie, optiky – odraz, lomu a disperzi světla, což vede ke vzniku duhy. Jako ocenění jeho pionýrských prací pro budoucí vědní obor spektrálních technik si jeho jméno dala na názvu Spektroskopická společnost Jana Marka Marci.

Která věc v Česku by měla podle vás projít největší inovací a proč?

Nevím, jestli to stále ještě nazývat termínem inovací, ale přijde mi nepochopitelné, proč v dnešní době státní správa stále není kompletně digitalizovaná s vzájemným propojením všech databází, informačních systémů, možností online voleb, atd. Dílčí progres už v tom určitě je, ale kompletní řešení bude vyžadovat ještě více úsilí, ale výsledkem budou úspory státu a zjednodušení života každého z nás při „komunikaci s úřadem“.

Jaký gadget jste si v poslední době pořídili, na co ho používáte a v čem je tak skvělý?

Teď jsem právě koupil robotickou sekačku na trávu, abych ušetřil čas, protože permanentně nestíhám díky spoustě povinností na všech frontách, takže úspora času je pro mě zásadní věc. Jelikož domácí robotický vysavač funguje dobře a šetří čas, tak snad i sekačka bude sloužit dobře.

Mezi další oceněné inovátory patří Petra Doubková & EcoHaus,Greenwool.cz, Bára Kubínová – Lively, Kardi Ai, Vassili le Moigne – inTouch, Matika Česku, Miloslav Polášek, Karel Trpkoš a Marek Marušin – Zaitra.

Zdroj: